Melinda, mosolyogj! - hallottam kb. százszor a hétvégén, amikor fényképet készítettek rólam. Bár én azt hittem, hogy mosolygok, akik engem néztek, azok szerint ez semmi nem volt. A jövőbeli énemnek meg kell tanulnia mosolyogni. Ezért elkezdtem tanulmányozni (mert ugye én ilyen maximalista vagyok, hogy a legtöbb dolgot tudományosan is szeretem megismerni). hogyan lehet megtanulni mosolyogni (akkor is, ha nem úgy érzem).
A nem is túl régi mondás szerint:
"A mosoly olyan görbe, ami mindent kiegyenesít."
Igen, a mosoly a leglehetetlenebb helyzetből is felszabadít, örömérzetet válthat ki. És képzeljétek! Nemcsak az emberek mosolyognak, hanem a patkányok, macskák és kutyák is (bár ezt szerintem csak a gazdik beszélik beléjük, - azért mókásak). Tudósok szerint a delfinek, a madarak közt is van olyan, amelyik mosolyog.
Mosolygós emberekkel sokkal jobban esik a beszélgetés is, mint egy szomorkásabb, komorabb hangulatúval. Ha valakire rámosolyogsz, az önkéntelenül is visszamosolyog rád. A világ népeinek kultúráiban vannak különbségek a gesztusok jelentését illetően, de a mosoly az mindenhol ugyanazt jelenti: öröm, boldogság, pozitivizmus. Egy angol felmérés szerint a férfiak 15 alkalommal, a nők 22-szer mosolyognak egy nap. A mosoly egy eszköz, amivel könnyebben megnyithatjuk a másik ember szívét irányunkban és célunkat elérjük nála. Felvidítva a másikat, szeretet-teljesebb kapcsolatot tudunk kialakítani vele. A pszichológusok szerint ezt a "fegyvert" már a néhány hetes csecsemők is bevetik amikor éhesek, vagy épp szeretetre vágynak, törődést szeretnének.
Azonban mosoly és mosoly közt is van különbség: van olyan mosoly, ami a szívből jön, és néhány mosoly "csak egy maszk". Viszont sajnos, vagy épp szerencsére, a műmosoly is jobb hatással van az emberekre, mint a semmilyen!
Hogyan lehet megtanulni mosolyogni?
- Gyakorlás, gyakorlás, gyakorlás. Az egyik és legfőbb titka a gyakorlás! Mosolyog mindenhol, mosolyogj mindenkire. Ha nem is értik, te akkor is csak csináld! Mosolyogj, ha fáradt vagy, mosolyogj, ha szomorú. Mindig!
- Ha "csakúgy" nem megy, akkor helyezz el a környezetedben, a táskádban, a telefontokodban, a telefonod képernyőjén, vagy épp a monitorodon egy-egy megmosolyogtató, vicces képet, kis cetlit, fotót. Olyan kép legyen, amire ha ránézel, azonnal mosolyra fakaszt.
- Higgy abban, hogy az élet szép és vidám. Viselj világos, színes ruhákat, ami a közérzetedre pozitívan hatnak, vegyél csilivili tollat, fényes-színes ékszereket, egyél-igyál vidám formájú és mintájú bögréből, tányérból. Ha a "körítés" megvan, akkor már nem lehet kifogás a mosolyra.
- Amikor találkozol valakivel és amikor elbúcsúzol, mosolyogj! (A hideg is kiráz a gondolatra, de lehet, hogy ez lesz az utolsó emléke rólad, mert nem találkoztok többé... ) Te csak mosolyogj!
- Tedd ragályossá a mosolyt! Mosolyogj rá mindenkire és ők vissza fognak mosolyogni rád!
- Elképesztő, de ha "csak" erőltetjük a mosolyt, akkor is ahhoz vezet bennünket, hogy vidámabbnak, elégedettebbnek érezzük magunkat! Paul Ekman kutató, az erőltetett mosolyok agyi tevékenységét figyelte meg és arra a következtetésre jutott, hogy a valódi mosolynál is és a "műmosolynál is" az agy boldogságot észlel (csak a mimika alapján!).
Használd a legfontosabb kommunikációs eszközt, a MOSOLY-t életed minden pillanatában. Mert egy mosoly és egy csillogó szempár minden nőt gyönyörűvé varázsol!
Üdv: Dundi Angyal