A póthaj mélyszegénységben élő nőktől és gyermekektől származik! Vishnu istennek ajánlják fel, mégis európai nők hordják sajátjukként
Ki ne szeretne hosszú, dús és egészséges hajkoronát? A legtöbb szinte ölni tudna a gyönyörű hajért. Ha valakinek nem sikerül megnövesztenie a haját, betegség, vagy más okból kifolyólag, a fodrászok póthajból csodálatos hajkoronát tudnak varázsolni. Azonban ez nem olcsó mulatság. De ma nem is az áraknak és fajtáknak fogok utána járni, hanem azt mutatom meg, honnan származnak a hajak, melyek a nyugati világ nőtársadalmának egyes tagjai úgy viselnek, mint a sajátjukat (dailymail)
A póthajnak valót legtöbbször mélyszegénységben élő nőktől és gyermekektől veszik el.
Csak Nagy-Britanniában évente 43 millió tonna (!) emberi hajat vásárolnak -, és nem érdekli a hajszobrászokat, hogy honnan, és hogyan kerülnek hozzájuk a hajszálakat.
A legtöbb haj Ázsiából, legfőképp Indiából származik. A szegénységben élő indiai nők felajánlják (vallási rítusként) hajukat Vishnu istennek, miután kopaszra borotválták a fejüket. A fekete arany végül mégis nagykereskedők kezébe kerül. A legkeresettebb azoknak az indiai nőknek a haja, akik sohasem festették, vasalták, roncsolták azt, így a “szűz” hajszálak sokkal egészségesebbek, és könnyebben felhasználhatók. A nők nagy része tudja, hogy haját elviszik az áldozati helyről, de őket az már nem érdekli: ők az istenségnek akarnak ajándékot adni, és nem törődnek azzal, utána mi történik vele – egyesek szerint jobb, mintha a kukába kerülne.
Évi 7 milliárdos üzlet
Ennek a rituális hajvágásnak nagy hagyománya van, ezért a nők akár órákig várakoznak a templom előtt (akár 3 kilométeres is lehet a sor). Olyan eset is bőven akad, amikor gyereket is elvisznek ezekre a szertartásokra. Tehát a gyermekek haját is levágják. A templomok pedig a nap végén összegyűjtik a sok hajat, majd jó pénzért eladják azt. A befolyt összegből elvileg iskolákat, kórházakat építenének, de ez legtöbbször nem történik. Pedig akad olyan templom, melynek évi 7 milliárd (!) forintnyi bevétele is volt a hajakból.
Az eladó 45 dollárt is kaphat a hajáért, mely egy indiai szegényebb család számára 3 hétre elegendő a megélhetésre.
Erőszakkal is leborotválhatnak
Egész Ázsiát járják a hajkereskedők, akik pénzt adnak a hajért cserébe, s nemegyszer fordult elő, hogy egy férj a felesége tudta nélkül adta el annak haját, vagy férfiak csapata egyszerűen elkapott egy hosszú hajú nőt, és kopaszra borotválták. A gyerekektől megfélemlítéssel, zsarolással, fenyegetéssel szerzik meg a hajszálakat. A sötétbarna, vagy fekete indiai haj aztán általában szőkére festve kerül fel angliai nők fejére, akiknek fogalmuk sincs, új tincseik honnan származnak – talán nem is érdekli őket.
Az ukrán elítéltek hajából is póthaj lesz
A kelet-európai, gyakran természetes szőke hajtincsekre is nagy a kereslet, Ukrajnában ezért havonta hajvásárokat tartanak, és egyes orosz börtönökben a foglyok haját adják el. A különböző helyekről összeszedett tincseket valahol Oroszország, Ázsia, és Anglia, illetve Amerika között éhbérért munkások egyenesítgetik, bogozzák, csoportosítják, fésülik, kötik, áztatják.
Lehet, hogy ő se mosolyogna, ha tudná, hogy 400.000 Ft-os póthaját lehet, hogy éppen ellopták egy gyerektől...