Marty Nemko, a Psychology Today egyik szakértője azt vizsgálta, hogy a nem túl divatos és nem is aranymetszésű arcú, nem túl kedvező testi adottságokkal rendelkező egyének miért boldogulnak jobban a való világban. Az alábbi 5 állításra jutott.
1. Igyekszik, hogy ki tudja fejezni a belső értékeit
Te találkoztál már olyan valakivel, aki egy zsúfolt terembe belépve minden tekintetet magára vonz, annak ellenére, hogy nem trendi ruhában jelent meg, és még nem is nyerne meg egy (hagyományos) szépségversenyt. De vajon ez mitől lehet? Önismeret? Önfejlesztés? Tisztában van önmagával? Ismeri az erényeit és igyekszik ezt megmutatni? Ők "kénytelenek" okosak lenni.
2. Többet tesznek egy kapcsolatért
Bár ezt akár hiányosságként is felfoghatjuk, merthogy túlzottan "teper"-niük kell azért, hogy másik folyamatosan vonzónak találja őket. Ez önbizalomhiányra is utalhat. De, ha valaki nem szép, és tisztában is van ezzel, mindemellett elfogadja önmagát, akkor mindezt humorérzékkel tálalja, ellenállhatatlanná válik. Mindez már az első találkozáskor megfoghatja a randipartnert.
3. Lazábbak
Nemko szerint a szép embereknél sok a túl merev, karót nyelt típus. A kevésbé előnyös külsejű emberek viszont lazábban tudnak viselkedni.
4. Hűségesebbek
Aki kevésbé szép, párkapcsolatban sokkal megbízhatóbb, hűségesebb: mivel kevésbé van kitéve kísértésnek, mint a szebb külsővel megáldott emberek, jobban megbecsüli azt, ami az övé.
5. Sikeresebbek is lehetnek a "szépeknél"
Nemko szerint az előítéletek miatt a csúnyább emberektől "kevesebbet" várunk első látásra (pl. Susan Boyle tehetségkutatós szereplése). Azonban, ha az egyén megvillantja tehetségét, tudását, nagyon meglepődünk ezen és sokkal jobbnak gondoljuk teljesítményüket, az előnyösebb külsejű társaiknál. A siker kulcsa lehet az is, hogy az emberek nagy többsége nem szupermodell kinézettel él, így könnyebben azonosulni tud a csúnyácska emberrel.
Kit tartunk csúnyának?
Nemko egyik kollégája, Ravi Chandra a fenti véleményen teljesen kiakadt és válaszcikkében arról írt, hogy egyáltalán nem egyértelmű az, ki mit tart szépnek vagy csúnyának. Ravi szerint nem szabad elfogadnunk a kategóriákat (pl. a nőideál is szinte folyamatosan változik), és nem kellene az embereket megbélyegezni, és a külsejük alapján megítélni őket.
Forrás: Psychologytoday