A nyár legkedveltebb kelléke.
Végre, végre.... úgy néz ki megérkezett a tavasz! Bízzunk benne, hogy ez már így is marad, ezért előkerülnek a napszemüvegek (bár én télen is nagyon szeretem viselni).
Hogyan válasszunk napszemüveget? Mely fontos kritériumoknak megfelelnie egy tökéletes napszemüvegnek? Az alábbiakban ennek járunk utána.
Így válaszd ki a tökéletes napszemüveget!
1. Külcsín
Nőként ne is tagadd, hogy neked is az számít első körben, hogy jól álljon a napszemüveged. De hogyan válasszuk ki a legmegfelelőbbet?
- arcformához illő szemüveget válassz:
- ovális archoz bármilyen fazonú napszemüveg jól áll;
- háromszögletű arc: inkább a szögletes fazonok állnak jól;
- szív alakú arc: inkább kisebb szemüveg, mint a nagyobb;
- kerek arc: szögletes keret;
- hosszúkás arc: nagy keret;
- szín:
- a keret:
ha természetes hatásra törekszel, akkor válassz a hajad és/vagy a szemed színéhez hasonló szemüvegkeretet;
ha feltűnőbb szeretnél lenni, a ruha, vagy a többi kiegészítő színével harmonizáló színes keretek közül válassz.
- lencse:
A lencse színe legyen szürkés vagy barnás árnyalatút. A rózsaszínes, kékes vagy zöldes tónusú üvegek módosítják a színérzékelést, ezért ezek nem ajánlottak autóvezetéshez, vagy biciklizéshez.
-anyaga
A keret készülhet fémből, műanyagból, a lényeg, hogy megfelelően illeszkedjen az archoz, a mérete jó legyen (ne álljon el és ne is szorítson). Az "üveg" készülhet üvegből és műanyagból. A műanyag lencsék könnyen karcolódnak, és a karcos területen nem védenek a nap káros sugárzásától.
Az arcodhoz illő fazon kiválasztásához ITT találsz egy részletes tájékoztatást.
2. Belbecs
Ami a napszemüveg külleménél is fontosabb, az, hogy megfelelő védelemmel rendelkezzen. Minden egyes forgalomba kerülő napszemüvegnek rendelkeznie kell jelöléssel, amely azt tanúsítja, hogy UV-szűréssel rendelkezik. Az UV-sugárzásnak három fajtáját különböztetjük meg. Attól függően, hogy milyen hullámhosszúságúak a sugarak, így beszélhetünk az UVA- (315-400 nm), az UVB- (280-315 nm) és az UVC- (100-280 nm) sugárzástól. Ez utóbbiak még a légkör felső rétegében elnyelődnek, a következő, az UVB-sugárzás azonban hosszú távon igen káros.
A jó napszemüveg teljesen kiszűri az UV sugarakat. Az egyszerűbb napszemüvegek a 380 nm alatti sugarakat szűrik ki, a jobb minőségű napszemüvegek (ezeket „UV 400” jelzéssel látják el) 400 nm alatt minden sugárzást kiszűrnek. (angol jelöléssel 100% UV protection).
Funkcionális napszemüvegek:
- dioptriás szemüveg napszemüveg funkcióval - a távollátáshoz amúgy is szükséges szemüveg lencséjét a napszemüvegre jellemző UV-elnyelő, fényvisszaverő, csillogásgátló, stb. rétegekkel látják el
- motoros napszemüveg - specialitása lehet a páramentes kivitel, a semleges színű lencse az éjszakai vezetéshez, a polarizált fényt áteresztő bevonat, az áramvonalas forma, a fejhez rögzítő pánt
- futó- vagy kerékpáros napszemüveg - specialitása lehet a fejhez rögzítő pánt, és az áramvonalas forma, a feltűnő színű keret
- síszemüveg - specialitása lehet a fejhez rögzítő pánt, az erős fényvisszaverő bevonat (emiatt kívülről tükörszerűnek látszik)
- túrázó napszemüveg - specialitása lehet a fejhez rögzítő pánt, a karcmentes vagy ütésálló bevonat, az oldalról való védelem
- repülős napszemüveg - specialitása lehet az erős fényre való gyors sötétedés
A nem megfelelő napszemüveg betegséget is okozhat!
A káros sugarak a szemünkre is roncsoló hatással lehetnek, többek között fokozzák a szürke hályog kialakulásának esélyét, illetve hatással lehet a makuladegenerációra és a kötőhártya bizonyos elváltozásaira is.
A fény okozta hunyorgás ráadásul fokozza a szem körül kialakuló apró szarkalábak kialakulását és a ráncok elmélyülését is. A szem körüli bőr igen vékony és sérülékeny, és a különböző bőrdaganatok is gyakran pont ezeken a részeken jelennek meg.
3. Mióta "létezik" a napszemüveg?
Az első, színezett lencséjű napszemüveg a 20. század elején készült. A második világháború idején, az Amerikai Légierő pilótái számára készült az első néhány hordható napszemüveg, hogy védjék szemüket a nagy magasságban az erős UV-sugárzás ellen. A napszemüveg így vált „repülősdivattá”, amit McArthur tábornok, a Csendes-óceáni erők főparancsnoka népszerűsített szerte a világon azzal, hogy állandóan napszemüvegben nyilatkozott a sajtónak.
Az 50-es években pedig James Dean népszerűsítette a napszemüveget az amerikai fiatalság körében, ő viselte először filmben ezt a "kelléket".
Hasonló a témában: ITT elérhető.
forrás: hazipatika.hu, wikipedia.hu, femina.hu