A pin-up girl, mint a 20. századi szexszimbólum
Pin-up töri
A pin-up girl, vagy pin-up modell (címlaplány) kifejezés azokra a kellemes, bájos modellekre értendő, akiknek a tömeggyártásban megjelenő képeivel szinte mindenütt találkozhatunk, és akik valóságos szexszimbólumokká lettek.
Pin-up kifejezés vonatkozik rajzokra, festményekre, és egyéb illusztrációkra, melyek a fenti szexi fotókat imitálják. A képeket magazinokból, napilapokból, képeslapokról, gyűjtötték, és a lelkes rajongók kivágták, és kitették a falra. Kész naptárakat is készítettek ilyen stílusban.
A kifejezést először 1941-ben használták az angolban, bár gyökerei 1890-ig nyúlnak vissza. 1942-ben Hartzell Spence, az újonnan megjelenő Yank magazin szerkesztője határozta el: minden kiadás címlapján jelenjen meg egy modellkép, amit az olvasók kiszögezhetnek a falra. Ettől kezdve a fotósokkal folyamatosan éreztették: pin-up fotó kell.
A kultusz 1941-ben a Life magazin (és az amerikai katonai barakkok) első számú címlaplányával, Dorothy Lamourral kezdődött el igazán. Az angol "haderők szíve hölgye" Vera Lynn volt, az amerikaiaké Betty Grable.
Érdekesség: a hirosimai atombombára 1945-ben Rita Hayworth képét ragasztották. Magyar pin-up lányok gyöngyszeme Bánky Vilma volt.
Betty Grable, az egyik első pin-up girl
A pin-up girl "művészeti ág" fénykorát a hatvanas években élte, és a leginkább Amerikában hódított. Az egyik legfavorizáltabb hölgye volt Betty Grable volt.
Betty 13 évesen kezdte pályafutását és több mint 50 versenyen nyert. Szépsége a legjobban fizetett modellek közé sorolta: csodás mellek, karcsú derék, széles csípő. Az ő képe díszítette majdnem mindegyik naptárt és óriásplakátot Amerikában. Betty férje Jo Vader lett, a profi testépítő Kanadából.
Később együtt szorgalmazták a sportot és a testépítést világszerte és végül Betty a modellkedést is otthagyta, hogy az edzésnek szentelje életét.
Még több pin-up girl cikket találsz:
Pin-up lány szeretnél lenni? Így készítsd "ki" magad! ITT.