A német Bild két szakértő, dr. Kirsten Brodde, a németországi Greenpeace környezetvédő szervezet munkatársa és Johanna Hausmann, a WECF németországi szóvivője segítségével foglalta össze a legfontosabb tudnivalókat.
Milyen mérgező anyagok vannak a ruhákban?
A textilipar körülbelül 1900 különféle vegyi anyagot alkalmaz, amelyek közül 1700-félét még nem teszteltek megfelelően egészségügyi és környezetvédelmi szempontból. Vannak olyan vegyszerek, amelyek rákot okozhatnak, vagy felboríthatják a hormonháztartást, és olyanok is, amelyek következtében a ruházat viselője terméketlenné válik, de előfordulhat allergiás reakció, kiütés, asztma és még számos más panasz is.
Hogyan védhetjük magunkat?
A bébi- és gyermekruhát – mindegy, hogy használt vagy új – és az ágyneműt első használat előtt mindig mossuk ki! Sok márka feltünteti a címkén, ha az adott termék káros vegyszerektől mentes textíliákból készült. Keressük a környezetvédelmi védjegyet, amely önkéntes tanúsításon alapul.
Mit kell tudnia színező-anyagokról és a feliratokról?
Az európai lakosság több mint egy százaléka allergiás olyan textilszínezékekre, amelyeket a gyártás során használnak, és a felesleget nem sikerül maradéktalanul eltávolítani. Bizonyos festékanyagokat ugyan betiltottak, amelyeknek kimutatták a rákkeltő hatását, ám sok helyütt elégtelen az ellenőrzés.
Tipp: Ha a megvásárolt ruhadarab az első mosáskor engedi a színét, akkor mossuk ki még egyszer. Ám ha a második mosásnál is megfesti a vizet, akkor inkább ne vegyük fel!
- A bőrünkkel közvetlenül érintkező ruházat és kisgyermeknek szánt holmik vásárlásánál csak olyant válasszunk, amelynek címkéjén feltüntették, hogy nem tartalmaz káros anyagokat.
- Ne vegyünk részletes, pontos információkat tartalmazó címke nélküli ruházatot!
Mi történik, ha nem foglalkozunk azzal, hogy van-e káros anyag a ruhánkban?
A gyermekek egyharmada már most asztmás panaszoktól szenved. Ha kiütések jelennek meg a csecsemőn vagy a kisgyermeken, akkor előfordulhat, hogy vegyszermaradékot tartalmazó ruházat viselése volt a kiváltó ok, állítja Johanna Hausmann.
Csak az olcsó holmik lehetnek vegyszerekkel szennyezettek?
Sok népszerű divatárumárka és sportruházat-előállító nemzetközi konszern elkötelezte magát, hogy 2020-ig kivon bizonyos veszélyes vegyszereket az előállítási folyamatból, ám a luxusholmikat gyártó cégek nagy része nem hajlandó erre, állítja Kristin Brodde a német Greenpeace-től.
Védenek a védjegyek
Önkéntes tanúsítást bizonyító védjegyek (címkék) adnak garanciát arra, hogy az adott textília nem tartalmaz káros vegyszereket. Ilyen címkét hazánkban például az INNOVATEXT Zrt. adhat ki.
Ha tetszett a cikk, oszd meg mással is!
Köves s FACEBOOK-on is!
(via)