A botox a plasztikai sebész varázspálcája
A botox kisimítja a ráncokat, feltölti a petyhüdtséget, eltünteti a karikákat, vagyis megszépíti azt, aki megengedi, hogy rajta ezt az anyagot használják. De mennyire ismeri az, aki megengedi magának, hogy a plasztikai sebész kezében varázspálcává váljon az anyag a delikvens testén? Van néhány dolog, amit csak az orvosok tudnak róla...
A 0. tény: botox valódi megnevezése: botulinum toxin, ami egy, speciális baktériumok által kiválasztott anyag.
1. A botoxszal, azaz a botulinum toxinnal először hadicélból kezdtek el foglalkozni. Nem véletlen az áthallás: a botulizmus, egy olyan fertőzés, ami a nem megfelelően hőkezelt, lejárt szavatosságú, fertőzött húsok fogyasztásával alakulhat ki és még akár halállal is végződhet. A katonaorvosok biológiai fegyver bevetésének céljából vizsgálták az anyagot.
A botulinum toxin működése azon a tényen alapszik, hogy a toxin szervezetbe kerülése során az izmok az idegi jelet nem tudják továbbítani, az izom nem "működik". Az izmok "pihenése" egy idő után megszűnik és mozgásba lendülnek ismét.
2. Először nem a plasztikai sebészet, kozmetológia használta a botoxot
A botoxot először 1977-ben Alan Scott használta gyógyászati céllal: egyfajta szembetegséget gyógyított vele, majd szemcseppként árulták 1979-től. Ez volt az "Okulinum".
A ráncok korrekciójára Alastair és Jean Carruthers amerikai orvosok használták először. Alistair használta először a szarkalábak ellen: a szemzúgba fecskendezte. Felesége, Jean, a mélyebb ráncok kezelésében is elkezdte használni. A botoxszal ellazította az izmokat, így kisimultak a ráncok.
3. Botox a gyógyászatban
Nemcsak a kozmetikaipar használja a botoxot, hanem egyéb területeken is hasznosítják: pl. az izom görcsöknél, vagy éppen stroke- után is injekcióznak botoxot az izmokba.
Manapság egyre több a migrénes beteg. Vannak olyan pontok a fejen és a nyakon, ahová, ha botoxot injekcióznak, megszűnnek a panaszok.
Az urológia inkontinencia esetén használja.
Túlzott izzadás esetén a neurológusok vetik be. Ha a hónalj verejtékmirigyeibe fecskendezik, akkor megszűnik a túlzott izzadás.
4. Gyógyítja a depressziót
Ez egy érdekes dolog. A tudósok megállapították, hogy ha valaki rosszkedvű, mégis erőlteti a mosolyt az arcán, akkor egy idő után az agy ezt valódi örömnek, boldogságnak észleli és megkezdi az oxitocintermelést, így az ember valóban örömérzetet érez. Ha a botoxszal olyan ráncokat, mimikát gyengítünk, ami a rosszkedvet előidézi, akkor a depresszió egy idő után valóban csökkenhet.
Például, ha a ráncos szemöldökbe fecskendeznek botoxot, akkor a depresszió enyhülni fog.
A botox ezen hatásának felfedezését Eric Frinzinek és egy véletlennek köszönhetjük. Egy hölgy homlokát töltötte fel botoxszal, aki történetesen depresszióban szenvedett. Egy idő után észlelte a pozitív változást a hangulatában is, később ezt a hatást vizsgálatok is megerősítették.
5. Gyereknél
A gyerekeknél, már 2 éves kortól használják egy bizonyos görcsös betegség esetén. De olyan példa is volt, amikor egy gyermek arcán olyan ránc volt, amint egy öregembernek, és depressziós is volt. Ekkor - szülői engedéllyel használták nála a botoxot és állapotában javulást történt. Kancsalság bizonyos eseteinél is használható a botox.
Az érem másik oldala: a gyermekszépségversenyek!
De erről most nem lesz, szó, viszont ITT olvashatsz róla.
6. A botoxszal nemcsak a ráncok korrigálhatók
A ráncokon kívül használható pl. orr korrekciójánál is; amikor az orrlyuk túlságosan nagy. Vagy éppen arcizomgörcsöknél is hasznos lehet.
A legcsúnyább szemöldökökről ITT olvashatsz.
A botox a szemöldökök ívét is tudja korrigálni, illetve a feszesít, egyfajta lifting hatása van - mintha feszesebb lenne a bőrünk.
7. Nem hosszútávú megoldás
Az idő előrehaladtával a botoxszal való bőrkorrekció egyre nehezebb, mert a bőr veszít rugalmasságából, egyre több hatóanyagra van szükség ahhoz, hogy a fiatalabb-kori állapotát fenntarthassa. Egy idő után, túlzott használat esetén, ellenanyag kezd termelődni a szervezetben és nem fog hatni a "bénítás".
8. Lehet vele mosolyogni.
Igen, az illető tud mosolyogni. De maximum az ajkai. Merthogy az arcizmai nem mozognak. Ez pedig elég furcsa látvány lehet, hogy a mimika nem társul a mosolyhoz. Manapság ezt azért a plasztikai sebészek igyekeznek szem előtt tartani: ha csak egy szarkalábbal is, melyet kihagynak az injekciózásból, hogy a beteg érzelmei láthatóak legyenek az arcán továbbra is.
Ha érdekesnek találtad a cikket, oszd meg mással is! Ha van kedved, kövess a FACEBOOK-on is!
Dundi Angyal