A szervezetünk megfelelő működéséhez szüksége van cukorra. Ha nem is nagy mennyiségben, azért fogyasztani kell valamennyit belőle.
Azonban arra is oda kell figyelni, hogy nemcsak a tea, kávé, süti tartalmaz cukrot, melyet mi adagolhatunk, hanem a készételek, egyéb bolti, csomagolt élelmiszerek is.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) azt ajánlja, hogy a bevitt napi kalória 5%-a származzon cukrokból, az átlagosan fogyasztott 13% helyett.
A túlzott mennyiségű cukor nemcsak az emésztőrendszert, a szív- és érrendszert befolyásolja negatívan, hanem az agyi működést is!
1. A cukor lassítja a memóriát és a tanulási folyamatokat
Egy 2013-ban az UCLA-n készített tanulmány szerint a sok cukrot tartalmazó élelmiszerek lassítják az agy működését. A kutatók azt találták, hogy túlzott cukorbevitel esetén csökken az agy szinaptikus képessége, azaz a sejtek közötti kommunikáció gyengül. Ezzel együtt csökken a memória is. A feleslegesen sok cukor bevitele cukorbetegséghez vezethet, ez is hatással van az agy működésére.
2. Fáradtságot és depressziót okoz
A túlzott cukorbevitel csökkenti a jókedvet, elégedettséget. A cukor hatására szerotoninszint is csökken, mely az úgynevezett boldogsághormon, vagyis a jó hangulatunkért fele. Ha tartósan, huzamosabb ideig csökken a szerotoninszint, akkor ez depresszióhoz vezethet.
Különösen fontos ezt szem előtt tartani gyermekeknél!
3. Alzheimer-kór
Egyre több tanulmány mutatja ki, hogy túlzott cukorfogyasztás között és az Alzheimer-kór kialakulása között kapcsolat van. Egy 2013-as tanulmány során azt állapították, hogy a glükóz a vérben neurodegenerativ folyamatokat indít. Egyesek szerint az Alzheimer-kór a cukorbetegség 3. fajtája.
Ha te sem szeretnél ilyen károkat okozni a szervezetednek, és nehezen válsz meg a cukortól, akkor próbáld meg a cukor iránti vágyad lenmag-szegfűszeg keverékével csökkenteni. ITT nézd meg a keverék összetételét.
Kövess a FACEBOOK-on, TWITTER-en is!
(via)