A melltartó története
Az első melltartót 1913-ban, Mary Phelps Jacob készítette a szobalánya segítségével két zsebkendőből és egy darab szalagból. Az ok az volt, hogy a vastag fűzője nem illett az estélyi ruhájához.
Találmányát egy évvel később szabadalmaztatta, és a gyártási jogokat eladta a connecticuti Warner Brothers Corset Company-nek (fűzőket gyártó cég), mindössze 1500 dollárért.
Mary Phelps Jacob korszakalkotó találmánya annyira sikeres lett, hogy a Warner Brothers Corset Company a következő 30 évben csak a melltartók eladásából 15 milliós haszonra tett szert.
A siker főként annak volt köszönhető, hogy a nők végre megszabadulhattak a fűző fájdalmas szorításától, méghozzá anélkül, hogy közszemlére kellett volna tenni a kebleiket.
Ráadásul az amerikai hadiipar is arra buzdította a hölgyeket, hogy vessék el ezeket az ódivatú ruhadarabokat, bár nem az egészségügyi szempontokat tartották szem előtt, hanem azt, hogy így 28000 tonna fémet nyertek az ipar számára!
A 20-as évek alatt a melltartókat főként a keblek leszorítására használták, egészen 1928-ig, amikor egy orosz származású bevándorló, Ida Rosenthal megalkotta az első kosaras darabokat, természetesen számozva.
Ettől fogva majdnem harminc éven keresztül alig volt változás melltartó téren. Ám 1959-ben a Du Pont új találmánnyal rukkolt elő: a Lycrával, ami forradalmasította a fehérneműk gyártását, mivel mikroszálakkal ötvözve kényelmes, elasztikus alsóneműk gyárthatók belőle.
A melltartó mérete
Mielőtt rátalálnánk a kedvenc fazonú melltartónkra, fontos, hogy pontosan megtaláljuk a méretünket. Először is meg kell mérnünk a mellünket.
Az ideális méretű melltartó megtalálásának legfontosabb lépései:
1. mérőszalaggal mérjük meg a mell alatt a testünk körfogatát. Ha például a mell alatti méret 74 centiméter, akkor a melltartó 75-ös.
2. a kosárméretet úgy tudjuk meghatározni, hogy megmérjük a mell "csúcsának" körméretét. Mintha a mellbőséget mérnénk. Ezek szerint például, ha maradunk a 74 centis mell alatti körméretnél és a mellbőség pedig 92 centi, akkor C kosaras melltartóra van szükségünk.
3. Tehát akkor nekünk 75 C-s melltartóra van szükségünk.
Ha már nagyjából tudjuk, milyen méretű melltartóra van szükségünk, akkor szánjuk rá az időt a megfelelő fazonú darab megtalálására is. Nem lesz egyszerű dolog. Saját példámból kiindulva, amint először menstruáltam, azonnal elkezdett nőni a cicim is 11 éves koromban. Igyekeztem minél bővebb ruhákban járni, mert szégyelltem. Az első alkalom, hogy rendesen kiderítettem a méretem, az 19 éves koromban volt. Elmentem egy fehérneműüzletbe és ott a hölgy nagyon segítőkész volt. Ő mutatta meg, hogyan kell megmérni és hogy mekkora melltartóra van szükségem. Ha bizonytalan vagy, mindenképpen kérj te is segítséget!
A melltartóvásárlás ideális időpontja a ciklus közepén van, mert akkor se nem túl lapos, se nem túl teltek idomaink.
A próba során próbáljunk fel többféle fazont, színt! Az ideális melltartó se nem túl szűk, se nem túl bő. Pl. ha alul kicsúszik a cicink, az tuti, hogy bő, vagy túl kicsi a kosara. A melltartóhoz két ujjunkat dugjuk be és azok kényelmesen férjenek be- ez is egy ellenőrzési lehetőség. A pántnak mindig vízszintesen kell futnia. A legelső kapocssort használjuk.
A fazon, típus
Manapság már se színbeli, se fazonbeli határt nem szabnak a tervezők a melltartóknak. A fazonok között is rengeteg félét találunk. Közkedvelt a push up típus, mely megemeli a melleket és kerekebbé teszi a formákat. Ez inkább kicsi és a közepes méretű melleknél mutat jól. A merevítős melltartók előnye, hogy sokkal jobb tartást biztosítanak a mellnek. A sportmelltartók pedig a sportolásban tudnak plusz tartást adni a melleknek. (Mivel nekem nagy mellem, leginkább a merevítőset kedvelem és ennél a méretnél nem igazán találtam még megfelelő sportmelltartót magamnak...)
Anyag
A legkényelmesebb a pamut melltartó, vagy nagy pamuttartalmú melltartó, de az ideális cicifix kiválasztása attól is függ, hogy milyen céllal hordjuk. Ha például hódítani szeretnénk, akkor csodálatosan szép csipkés csodák léteznek, melynek egy férfi sem tud ellenállni. A mai csipkék sokkal lágyabbak, nem szúrnak annyira mint régen.
A keblek ápolása
Kevés odafigyeléssel is sokat tehetünk azért, hogy megőrizzük melleink tartását!
- A hideg-meleg vizes zuhany serkenti a vérkeringést.
- A feszesítő krémek segítenek a kötőszövetek állapotának megőrzésében.
- A napozás során, illetve a szolárium után használatos fényvédő krémek megóvják a bőr szerkezetét.
- A test többi részéhez hasonlóan, a mell bőrén is használhatunk testradírt, mely élénkíti a vérkeringést, javítja a kötőszövet állományt, eltávolítja az elhalt hámréteget és segít megelőzni a terhességi csíkok kialakulását.
- A dekoltázs érzékeny felületén érdemes ugyanazokat a kozmetikumokat használni, mint az arcon.
- A kozmetikus nem csak az arc bőrét, de kérésre a dekoltázs bőrét is átmasszírozza.
- A megfelelő melltartó megakadályozza a kötőszövetek megnyúlását.
Mellerősítő gyakorlat
A két tenyerünket a mellünk előtt összeérintjük. Ujjaink nézzenek az ég felé, és karjaink legyenek vízszintesek, és próbáljuk minél erősebben egymásnak feszíteni két kezünket, majd engedjünk a nyomáson! A gyakorlatot végezzük el napjában 5-10 alkalommal!
Ha tetszett a cikk oszd meg a barátaiddal is!
Kövess a FACEBOOK-on!
Képek forrása: pinterest.com
Források: http://napidoktor.hu/blog/kivul-belul/kulcsin/milyen-az-idealis-melltarto/, http://www.eszterfehernemu.hu/melltarto-merettablazat,50.html, http://www.divatesstilus.hu/tokeletes-melltarto-kivalasztasa_img-2.html, http://www.femina.hu/szepseg/a_tokeletes_melltarto, noimagazin.hu